Porządkowanie cmentarza żołnierskiego

Odwaga, męstwo, odpowiedzialność za drugiego człowieka, patriotyzm to wartości o których często zapominamy. Może na co dzień nie myślimy o tym, że dane nam jest żyć, rozwijać się, cieszyć rodziną w wolnej Polsce. Czasem jednak zatrzymujemy się i rozmyślamy!!! Jak co roku uczniowie klasy ósmej wspólnie z wychowawcom wybrali się na cmentarz by uporządkować znajdujące się tam groby i w ten sposób podziękować poległym tam żołnierzom za ich patriotyzm.
Dorota Madej

Kolejna lekcja o miłości ojczyzny - 75 rocznica bitwy pod Pławną

Trzecia niedziela września to dzień, który od ponad ćwierć wieku gromadzi mieszkańców Zborowic i okolic oraz wielu zaproszonych gości – kombatantów, przedstawicieli władz wokół Pomnika Pamięci, który wzniesiono w naszej miejscowości w przysiółku Zawodzie. W tym roku wspominaliśmy 75 rocznicę partyzanckiego ataku na pociąg i śmierci mieszkańców Zawodzia, którzy zginęli w wyniku niemieckiego odwetu. Uroczystość rozpoczął montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Był on krótkim przypomnieniem wydarzeń, które rozegrały się w nocy z 14 na 15 września 1944 roku i miały swój tragiczny finał w dzień, kiedy do wsi przyjechała niemiecka ekspedycja karna dokonująca pacyfikacji. Prezentowane przez uczniów teksty i scenki przybliżyły zebranym losy leśnych chłopców, dramat rozstań i pożegnań z najbliższymi, cierpienia ludności cywilnej. Ale przede wszystkim eksponowały wartość patriotyzmu i poświęcenia dla ojczyzny. Uczniowie przypomnieli także postać księdza Jana Kozioła, ówczesnego proboszcza , który narażając swoje życie ratował mieszkańców i ich dobytek. Warto zaznaczyć , że w tym roku mieszkańcy Zborowic postanowili w szczególny sposób uczcić pamięć księdza Kozioła i ufundowali pamiątkową tablicę poświęconą duchownemu, który realizując przesłanie miłości bliźniego na trwałe zapisał się w historii naszej miejscowości i sercach mieszkańców. Następnie odprawiono mszę świętą w intencji poległych. W homilii proboszcz parafii zwrócił uwagę na wartość cierpienia naszego narodu, które łączy się z ofiarą krzyża. Po wystąpieniach zaproszonych gości odbył się apel poległych, potem przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Uczniowie naszej szkoły i ich rodziny licznie zgromadzili się na uroczystości, dając tym wyraz swojego patriotyzmu i szacunku dla przeszłych pokoleń, którym zawdzięczamy wolność.

Ewa Krawczyk 
 Barbara Padoł

„ Na ratunek Zawodziakom”- ksiądz proboszcz Jan Kozioł

Urodził się 2 lutego 1898r. w Samocicach nad Wisłą, zmarł 10 lipca 1962r. w Zborowicach. Ksiądz rzymskokatolicki, święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1922r. w Katedrze Tarnowskiej. Był proboszczem parafii Św. Marii Magdaleny w Zborowicach (diecezja tarnowska, woj. małopolskie) w latach 1934 – 1962.
Działalność w Zborowicach.
Został mianowany proboszczem Parafii Św. Marii Magdaleny przez ks. bp. Franciszka Lisowskiego, parafię objął 27 czerwca 1934r. Do Zborowic przybył 
z wikariatu w Lisiej Górze. Troskę o życie religijne i moralne parafian łączył z troską o sprawy gospodarcze, mające stanowić wsparcie w pracy duszpasterskiej: 
- budowa domu parafialnego w latach 1935-1936, 
- prace remontowe przy kościele - 1936,
- malowanie kościoła – 1937, 
- odnowienie kościoła z zewnątrz 1938-1939, 
- odnowienie głównego ołtarza - 1957, 
- remont organ – 1959.
Organizował pomoc materialną dla parafian poszkodowanych w czasie powodzi, które trzykrotnie dotknęły parafię za jego pobytu w Zborowicach. W 1934r. włączył się w prace Komitetu Powodziowego w Zborowicach, działającego po powodzi, która miała miejsce 16-17 lipca 1934 roku. W czasie głodu w 1935r. po jego interwencji 90 rodzin w parafii zostało objętych pomocą starostwa.
W dniu 15 września 1944r. podjął się mediacji z dowódcą hitlerowskiego oddziału pacyfikacyjnego, dokonującego represji na ludności cywilnej w odwecie za napad partyzantów na pociąg na Zawodziu, czym przyczynił się do zmniejszenia liczby rozstrzelanych ludzi oraz spalonych gospodarstw we wsi Zborowice. Zabitym mieszkańcom urządził manifestacyjny pogrzeb.
W 1961 roku z powodu choroby zrezygnował z probostwa, prosząc o wyznaczenie administratora, którym został ks. Kazimierz Zając, późniejszy następca na stanowisku proboszcza.
Zmarł 10 lipca 1962r., uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył ks. bp. Jerzy Ablewicz odbyły się w Zborowicach 13 lipca 1962r. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zborowicach. 
15 września 2019r z inicjatywy mieszkańców Zborowic poświęcone zostały dwie tablice upamiętniające duchownego. Jedna z nich została umieszczona
w kościele a druga na cmentarzu.

„ Dla Niepodległej” 

Z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie naszej szkoły wzięli udział w licznych wydarzeniach i akcjach organizowanych w szkole i gminie. W działania włączyli się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Pragniemy zaprezentować efekty naszych działań.

Akademia z okazji Święta Niepodległości. 

W naszej szkole uroczysta akademia odbyła się 13 listopada. W obchody włączyła się cała społeczność uczniowska, a także po raz pierwszy Przedszkole Publiczne ze Zborowic. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 1000. Na początku ze swoim programem wystąpili najmłodsi. Przedszkolaki zaprezentowali taniec Polonez oraz wiersz i piosenkę. Następnie uczniowie klas VII-VIII i III gimn. poprowadzili akademię ukazując historię państwa polskiego w okresie odzyskiwania niepodległości. Nie zabrakło również wierszy i piosenek przypominających młodemu pokoleniu co to jest patriotyzm i miłość do Ojczyzny tej Małej i Wielkiej. Na zakończenie uczniowie kl. I-III szkoły podstawowej zaśpiewali kilka piosenek patriotycznych w formie mini koncertu. Młodzi wokaliści pięknie zaprezentowali się w ułańskich czapkach i ludowych strojach. Zapraszam do oglądnięcia zdjęć.
Renata Dzierżawska

Oświatowe Obchody Święta Niepodległości. 

Kolejnego dnia – 9 listopada najstarsze klasy czyli VIII i III gimnazjum wraz z wychowawcami i panem dyrektorem wzięły udział w Oświatowych Gminnych Obchodach Święta Niepodległości organizowanych przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach. Uroczystość rozpoczęła się o godz 900 na płycie rynku od złożenia kwiatów pod pomnikiem pianisty i pokazu grupy rekonstrukcyjno-historycznej „Żandarmeria” z Nowego Sącza. Następnie młodzież szkolna zatańczyła poloneza i w rytm tego tańca wszyscy udali się na halę widowiskowo-sportową, gdzie odbyła się druga część obchodów. Po przemówieniu dyrektora szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego młodzież zaprezentowała widowisko słowno - muzyczne poświęcone 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Na koniec ósmoklasiści i gimnazjaliści mieli okazję zapoznać się z ofertą szkoły „ U mistrza Paderewskiego”. Nie zabrakło też coś dla ciała – wszyscy mieli okazję posmakować smakołyków przygotowanych i pęknie zaprezentowanych przez klasy gastronomiczne.
Beata Brońska
Renata Dzierżawska

Herosi niepodległej

W dniu 8 listopada kl. V-VIII i III Gimnazjum uczestniczyły w spektaklu teatralnym pt. „Herosi Niepodległej”. W pięknej scenerii Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej koło teatralne „Improwizacja” działające przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Św. Jana Pawła II w Gromniku przybliżyło postacie trzech mężów stanu. Trzydziestu aktorów opowiedziało historię trzech wielkich Polaków, którzy walczyli o sprawę Polski. Przedstawienie rozpoczęło się sceną z “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, następie przedstawiono postać Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego, a także jego żony Heleny. Gra aktorska połączona została z prezentacją multimedialną przedstawiającą historyczne ujęcia, stylizowane i nakręcone na potrzeby spektaklu. Aktorzy przechodząc pomiędzy widzami i nawiązując z nimi kontakt sprawili, że cała stodoła stała się jedną wielka sceną. 
Renata Dzierżawska

Ojczyznę mam jedną - na imię Jej Polska!

Gdy cała Polska cieszyła się z setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości, w naszej szkole też chcieliśmy uświetnić i upamiętnić tę wielką i dumną rocznicę. Udało się to podczas Koncertu Patriotycznego 17 listopada. W hali sportowej zabrzmiały melodie pieśni patriotycznych, znanych, mniej znanych, ale bliskich sercu każdego Polaka. A wszystko dzięki obecności dwóch Orkiestr Ochotniczej Straży Pożarnej z Ciężkowic i Siedlisk , występowi dzieci i młodzieży z naszej szkoły i najmłodszych z Publicznego Przedszkola w Zborowicach. To dzięki najmłodszym z sali sportowej przenieśliśmy się wyobraźnią do najpiękniejszych czasów Rzeczpospolitej, gdy każdy bal rozpoczynał się od dostojnego Poloneza. A wszyscy obecni z zachwytem patrzyli na swobodę, grację i lekkość każdego małego tancerza i jego partnerki. I zaraz potem dzieci z klas I-III zabrały nas na spacer po historii, zachwycając strojami, czapkami z czasów Księstwa Warszawskiego, a przede wszystkim pięknym wykonaniem pieśni: „Ułani, ułani”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Pierwsza Kadrowa”, „Jak szło wojsko raz ulicą”. Kolejne punkty naszego koncertu przeplatały na przemian utwory wykonywane przez zaproszone orkiestry i występy starszych uczennic z naszej szkoły. Niezapomniane słowa Bogarodzicy, Roty, Czerwonych maków, Góralu, czy Ci nie żal, Niepodległości i pieśni Ojczyzno i Mazurka Dąbrowskiego śpiewali nie tylko soliści, ale wszyscy obecni na koncercie. Podsumowując, pragniemy złożyć gorące podziękowania i słowa wdzięczności Muzykom Orkiestry OSP Siedliska i Ciężkowic na ręce panów Roberta Motyki i Tomasza Wrońskiego, kapelmistrzów i prowadzących Orkiestry.Serdecznie dziękujemy pani Małgorzacie Bulanda, dyrektorowi Publicznego Przedszkola w Zborowicach za przygotowanie Poloneza. Nauczycielom, Opiekunkom i Rodzicom za towarzyszenie dzieciom, przygotowanie strojów, poświęcony czas i wielkie serca.Dziękujemy naszym koleżankom Ewie Krawczyk i Joannie Jaśkiewicz za przygotowanie występu młodszych dzieci. Serdeczne podziękowania dedykujemy panom: Arturowi Hołdzie za przygotowanie występu dziewcząt starszych i panu Dariuszowi Miłkowskiemu za oprawę techniczną i muzyczną. Dziękujemy Radzie Rodziców, sponsorom, wszystkim przybyłym Gościom mając równocześnie wielką nadzieję, że wspólnie spędzony wieczór był dla wszystkich wielką i niezapomnianą lekcją patriotyzmu.
Renata Dzierżawska 
Beata Brońska

Konkurs ,,Biało- czerwona klasa”

Uczniowie kl. IV-VIII i III gimnazjum wzięli udział w szkolnym konkursie pt. ,,Biało- czerwona klasa”. Zadaniem uczniów było przygotowanie biało-czerwonej dekoracji w salach lekcyjnych, aby uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości. Dnia 20 listopada miał miejsce finał konkursu. Jury oceniało wystrój okien, gazetkę ścienną, przebrania uczniów i dodatkowy występ, który mogły przygotować klasy. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i jury, które oceniało wystrój, miało trudne zadanie żeby wyłonić zwycięzcę. Pierwsze miejsce na podium zajęli uczniowie klasy IV, ale wszyscy biorący udział w konkursie okazali się zwycięzcami, bo bardzo miło jest uczyć się w pięknie udekorowanej sali. 

Śpiewanie hymnu 9.11.2018 g. 11:11

Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych